Celem wyjazdu grupy było poznanie dobrych praktyk z zakresu sprawowania opieki nad osobami zależnymi oraz poznanie najlepszych rozwiązań, przegląd dostępnych na rynku europejskim innowacji z dziedziny profesjonalnego utrzymania czystości.
13 i 14 maja 2009 r. Uczestniczki projektu ze ścieżki profesjonalnego utrzymania czystości uczestniczyły w Targach ISSA/INTERCLEAN® Europa Centralna i Wschodnia 2009 poznawały oferty ponad 180 wystawców z całego świata, m.in. producentów nowoczesnej chemii do utrzymania czystości, środków i systemów dozujących, sprzętu sprzątającego,, urządzeń do kompleksowego utrzymania czystości. Panie mogły zasięgnąć informacji od fachowej obsługi firm prezentujących swoje produkty oraz osprzęt oraz pogłębić wiedzę na temat rozwiązywania problemów dotyczących utrzymania czystości. Uczestniczki wyszły z targów przeładowane nie tylko informacjami o najnowszych wynalazkach w branży profesjonalnego utrzymania czystości, ale także zaopatrzone w mniejsze i większe próbki produktów, które teraz będą miały okazję przetestować w warunkach domowych. Zdobyta wiedza oraz kontakty na pewno przydadzą się szczególnie tym Paniom, które myślą o założeniu własnej firmy.
13 maja 2009 r. reprezentacja ścieżki opieki nad osobami starszymi odwiedziła Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenia Sióstr Albertynek na warszawskiej Pradze. Po placówce oprowadzała nas Pani Joanna Złotoszewska – pracownik socjalny – opowiadając o historii domu, jego Mieszkankach a także – co dla nas szczególnie ważne – zasadach organizacji pracy i codziennym życiu placówki. Duże wrażenie zrobiło spotkanie z jedną z pań pokojowych, która jest obecnie na etapie uzupełniania kwalifikacji, aby móc podjąć pracę jako opiekunka. Bardzo poruszające było Jej ogromne zaangażowanie w niesienie pomocy Mieszkankom Domu – zwłaszcza tym najciężej chorym. Dwie godziny spędzone w placówce minęły bardzo szybko. Gospodarze żegnali zapraszając do kolejnych odwiedzin. Jak mawiał Św. Brat Albert – Ojciec Ubogich – Wielką rzeczą jest człowiek!. Przechodząc przez próg Domu przy ul. Kawęczyńskiej na warszawskiej Pradze wchodzimy w świat, gdzie każdy człowiek jest wielką sprawą, a im więcej kto opuszczony, tym z większą miłością trzeba mu służyć (Św. Brat Albert).
14 maja 2009 r. przyszłe opiekunki spotkały się w Zakładzie dla Niewidomych Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach k. Warszawy z p. Markiem Szulcem z Działu Absolwentów. Poza przykładami współpracy z podopiecznymi Towarzystwa na każdym etapie życia, i ich rodzinami, Pan Marek – nasz Mentor – podał także receptę dla opiekunów pracujących z niewidomymi: Serce, serce, serce, i rozsądek, która pozwala na przewidywanie i zrozumienie potrzeb podopiecznego. Nie zabrakło też cennych wskazówek dot. poruszania się z niewidomym lub niedowidzącym, organizacji przestrzeni domowej, towarzyszenia przy posiłkach. Odwiedziliśmy także pracownię gliny, gdzie mogliśmy spotkać się z podopiecznymi Zakładu i podziwiać piękne prace Młodych Twórców. Wszystkim nam udzieliła się atmosfera szczególnej życzliwości i wrażliwości, współpracy sióstr zakonnych z nauczycielami, wolontariuszami i przyjaciółmi Towarzystwa. Podczas wyjazdu nie zabrakło akcentów kulturalnych – wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotkań przy wspólnym stole.

Dziękujemy wszystkim których serdeczność i życzliwość budowała atmosferę wyjazdu: p. Joannie Złotoszewskiej, s. Izabeli Bondarczuk – Dyrektorowi DPS im. Św. Brata Alberta, p. Markowi Szulcowi, p. Krystynie Koniecznej i wszystkim pracownikom Działu Absolwentów Zakładu dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego