„Taniec budzi nasze ciało oraz drzemiącą w nim moc i duszę.”

                                                                                                                             Colin Harrison

W środę, 16 września 2014r., podłoga w jadalni na Fromborskiej zamieniła się w taneczny parkiet, na którym swoje umiejętności zaprezentowali dzieci i młodzież ze Szkoły Tańca Towarzyskiego „WIGOR” oraz Tanecznego Klubu Sportowego „AS” w Gdańsku.

Wydarzenie to udało się zrealizować dzięki współpracy Centrum Pracy Socjalnej 4 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Centrum Pomocowego Caritas im. Jana Pawła II w Gdańsku a do udziału w nim zostali zaproszeni podopieczni w/w instytucji.

Szczególne słowa uznania i wdzięczność należą się Panu Jerzemu Kamieńskiemu, który na co dzień pracuje z młodymi tancerzami i bez którego zaangażowania i dobrej woli nie udałoby się zrealizować tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy człowiek ma dość jasne wyobrażenie na temat tańca i nawet jeśli nie potrafi tego pojęcia zdefiniować to przynajmniej jest w stanie taniec rozpoznać i najprawdopodobniej kiedyś sam tańczył. Głównym elementem tańca jest ruch wykonawcy oraz rytm. Dzięki nim możemy wyrażać swoje uczucia, a z samego tańczenia czerpać dużą przyjemność.

Ta przyjemność  jest dostępna zarówno dla osób tańczących jak i dla  ich obserwatorów. Z tego też względu jadalnia w placówce wypełniła się po brzegi mieszkańcami Centrum oraz zaproszonymi osobami z najbliższej okolicy. Wszyscy w ogromnym skupieniu oczekiwali występu a młodzi tancerze z pewnością nie zawiedli tych oczekiwań.

Na parkiecie kolejno pojawiały się pary w barwnych kostiumach, które w takt muzyki prezentowały swoje taneczne umiejętności.  Walc angielski, rumba, samba, jive i polka  to tańce, które mogliśmy obserwować. Każdy występ poprzedzała krótka zapowiedź przygotowana przez Pana J.Kamieńskiego, który nie tylko przekazywał informacje na temat samego tańca ale również informował o osiągnięciach młodych tancerzy.

Spotkanie upłynęło w  miłej atmosferze a pokaz tak bardzo się podobał, że nie obyło się bez występu na bis!

Młodzi tancerze oraz ich opiekun na zakończenie spotkania zostali obdarowani drobnymi upominkami wykonanymi na zajęciach terapeutycznych przez mieszkańców Centrum a potem wszyscy udali się na słodki poczęstunek do ogrodu.

Wszystkim dopisywał dobry humor a wydarzeniu sprzyjała piękna jesienna aura.

Podsumowując ten wyjątkowy pokaz tańca towarzyskiego warto pamiętać o słowach św. Augustyna:  „Człowieku, ucz się tańczyć, bo cóż będą z Tobą robić Aniołowie w niebie…”