Każdy z nas lubi podróże. Te samodzielne i te z rodzicami. Byliśmy na wielu wycieczkach i z każdych przywieźliśmy wiele wspomnień, ale na takiej podróży, jak ostatnio, jeszcze nie byliśmy! Przenieśliśmy się do świata pomarańczy. Bo czy wszystkie podróże muszą prowadzić do znanych miejsc? 🙂

 Żółty Talerz to wspólny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi.

 Już od kilku miesięcy wraz z naszymi wychowawczyniami odkrywamy ciekawostki związane ze zdrowym odżywianiem. Było już o marchewce i jabłku i o zasadach, jakimi powinno cechować się zdrowe, zbilansowane odżywianie. Zastanawialiśmy się więc, co nas czeka tym razem i jakie smaki będziemy rozkładać na czynniki pierwsze 🙂 Ucieszyliśmy się, gdy okazało się, że wyruszamy w podróż do krainy pomarańczy! My za nią przepadamy! Chcieliśmy jak najwięcej się o niej dowiedzieć, dlatego też chętnie wzięliśmy udział w quizie. O tym, że pomarańcza jest świetnym źródłem witaminy C i wspomaga naszą odporność już wiedzieliśmy, ale nie wiedzieliśmy, że zapach, jaki uwalnia się podczas obierania pomarańczy działa relaksująco i przeciw depresyjnie 🙂 Ciekawostką było dla nas też to, że pomarańcze nazywane są „złotymi jabłkami”. Najbardziej spodobała nam się informacja o tym, że we Włoszech, w czasie karnawału, organizowana jest bitwa na pomarańcze! 

 Po takim quizie i ilości informacji zasłużyliśmy na krótką przerwę, podczas której czekał na nas pyszny sok pomarańczowy. Tego nam było trzeba 🙂 Ale to nie był koniec przygód z pomarańczą… bo o niej można nie tylko mówić, ale również coś z niej zrobić! I tak ze świeżych pomarańczy, ozdób i odrobiny kreatywności powstały pachnące świeczki oraz odświeżacze! Zapach pomarańczy, cynamonu i goździków unosił się w powietrzu, przenosząc nas trochę w atmosferę świąt, które coraz bliżej. Oczywiście podjedliśmy trochę pomarańczy, co tylko wprowadziło nas w jeszcze lepsze pomarańczowe humory! Takie podróże bardzo nam się spodobały i z niecierpliwością czekamy na kolejne!

Program Żółty Talerz ma przynieść konkretne efekty:

zwiększyć liczbę żywionych dzieci, poprawić jakość żywienia, aktywizować lokalne społeczności wokół problemu żywienia dzieci i dostarczyć wiedzy niezbędnej do prawidłowego żywienia najmłodszych. Żółty Talerz na terenie Polski to 4 mln zł na żywienie dzieci, które mają zaowocować ponad 1 milionem wydanych posiłków.

-Kasztany-