25 kwietnia uczniowie z gimnazjum nr 17 w Gdańsku sprawili naszym seniorom istną uczte teatralną. Ci młodzi ludzie przybyli do nas, by poprzez grę aktorską opowiedzieć wszystkim zebranym w Centrum Pomocowym Caritas im. Jana Pawła II w Gdańsku, mityczną historię „Pigmaliona” Bernarda Shawa.

Głównym bohaterem sztuki jest Higgins – profesor fonetyki, fanatycznie oddany pracy, nie przepadający za kobietami. Ten naukowy geniusz i zaprzysięgły stary kawaler nie grzeszy jednak dobrymi manierami, często bywa lekkomyślny, uparty i egoistyczny. Pewnego dnia los stawia na jego drodze młodą dziewczynę, pracującą w kwiaciarni. Dla Higginsa jest ona niczym więcej jak pokraką i „kocmołuchem”. Nie ma zielonego pojęcia na temat savoir – vivre’u, nie mówiąc już o poprawnej wymowie.

Mimo to, a raczej właśnie dlatego Eliza postanawia brać lekcje dykcji. Może, gdy nauczy się przyzwoicie wysławiać, zostanie sprzedawczynią! Higgins, początkowo niechętny, wreszcie wyraża zgodę. Nie przeczuwa jeszcze, jak bardzo znajomość z Elizą odmieni jego życie.

Pigmalion kryje w sobie coś ważnego i ciekawego. To opowieść o umiejętnościach, które musimy nabyć, aby zasłużyć na szacunek. I tu uczniowie znakomicie wciągnęli Nas, w sytuacje spotkania, podczas której przekazali emocjonalne doświadczenie, ekstremalną empatię, sposób funkcjonowania postaci w świecie, poruszania się wśród innych, budowania więzi…

Serdecznie dziękujemy za te chwile mądrych refleksji…