Okno z widokiem na Życie

 

W środowe przedpołudnie 10 kwietnia w Archidiecezji Gdańskiej zostało otwarte drugie „Okno życia” tym razem w Rumi, gdzie zadanie czuwania przy oknie podjęły Siostry
z  Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Salezjanek przy ul. Warszawskiej.

Uroczystości poświęcenia Okna przewodniczył JE Sławoj Leszek Głódź Arcybiskup Metropolita Gdański, a obecni byli Dziekan Dekanatu RedzkiegoKsiądz Prałat Włodzimierz Kozłowski, Siostra InspektorkaZgromadzenia Córek Maryi WspomożycielkiTeresa Czekała, burmistrz Miasta Rumi – Pani Elżbieta Rogala-Kończak oraz Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej – Ks. Janusz Steć.

Otwarcie „Okna” poprzedził Marsz w obronie życia, który wyruszył z dolnego kościoła Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi. W programie uroczystości znalazło się także przedstawienie „Tym słowem nad słowo Życie” grupy teatralnej Nazaret, pracowników i podopiecznych Caritas Archidiecezji Gdańskiej, które samorządowcy oglądali w styczniu, a które bezpośrednio przyczyniło się do utworzenia okna życia.

– Inicjatorem stworzenia okna życia w Rumi była burmistrz miasta Elżbieta Rogala-Kończak – mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas. – Wszystko zaczęło się podczas przedstawienia, które zostało wystawione na spotkaniu dla samorządowców na początku tego roku. Burmistrz zapytała, co sądzimy o utworzeniu okna życia w Rumi? 

W krótkim czasie udało się znaleźć w Rumi miejsce, w którym okno życia mogło zostać utworzone. To Dom Zakonny Sióstr Salezjanek. Swój wkład w powstanie okna życia mieli również prywatni sponsorzy, którzy wsparli tę inicjatywę i za które składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Okno życia od zewnątrz zawsze będzie otwarte. Jest podpisane, a w samym oknie widnieje piękny witraż z napisem Caritas, a obok niego widoczne są wizerunki aniołów.

– Pozostawienie w takim miejscu dziecka nie jest idealnym rozwiązaniem, ale na pewno to lepsza alternatywa niż las czy śmietnik – mówi ks. Janusz Steć. – Jeśli jakaś matka nie będzie sobie w stanie poradzić inaczej, to może zabezpieczyć życie niemowlęcia w taki sposób.

Zadanie podjęte przez Zgromadzenie Sióstr niewątpliwie niesie nadzieję matkom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych oraz przede wszystkim ratuje życie bezbronnym noworodkom, którym daje szansę na godne i szczęśliwe życie.

Obecna sytuacja społeczna ukazuje wiele dramatów ludzkich i rodzin pozbawionych wsparcia, dlatego bardzo cenna jest inicjatywa powstania kolejnego Okna Życia. Cieszymy się z niej niezmiernie, gdyż nie tylko daje możliwość uratowania życia ludzkiego, ale także jest symbolem społeczeństwa, które nie odwraca się na ludzkie nieszczęście i niesie pomoc potrzebującym.