W dniach 17-19.10.2018 wraz z całym autokarem wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas wybraliśmy się w niezwykłą podróż do Wadowic i Krakowa, aby odkrywać co oznacza dziś tak często używane słowo „patriotyzm”.

Odwiedziliśmy ważne historyczne miejsca, uczciliśmy 40-lecie wyboru Św. Jana Pawła II na papieża, a przede wszystkim spotkaliśmy się z ludźmi, którzy poprzez swoją pracę i codzienną działalność realizują to, czym dla nas jest właśnie współczesny patriotyzm, czyli po prostu niosą pomoc drugiemu człowiekowi. To były niesamowite chwile… zarówno te przeżyte w Ośrodku Wsparcia Dziennego dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Brzegach (Campus Misericordiae) prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, jak i czas, który spędziliśmy w Dolinie Słońca w Radwanowicach prowadzonej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Spotkania z pracownikami i podopicznymi obu tych miejc na długo pozostaną w naszej pamięci.

W Radwanowicach poza poznaniem placówki mieliśmy też możliwość pomocy w przygotowaniach do „Wierszobrania”, czyli comiesięcznej imprezy artystycznej, która miała się odbyć sie w Dolinie Słońca kilka dni po naszej wizycie.

Wyjazd do Krakowa i okolic był pierwszym etapem realizacji projektu „Niepodległość – codziennie na 100%” finansowanego w ramach programu „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski” organizowanego przez Caritas Polska i Biedronkę.

Teraz uczestnicy projektu zabierają się za przygotowanie własnych inicjatyw na rzecz osób starszych w swoim otoczeniu – jako podziękowanie im za dar wolności, w której możemy żyć i wzrastać. Mamy nadzieję, że doświadczenia z wyjazdu będą dla nich bogatym źródłem inspiracji nie tylko w tym, ale i w kolejnych działaniach.

 

Więcej zdjęć z wyjazdu można obejrzec na stronie:

https://www.facebook.com/pg/CaritasGdansk/photos/?tab=album&album_id=2273594109335248&__xts__%5B0%5D=68.ARC5fMqsICqh8zJ-V9xE-OR-GBwJwINZO5kEGGUKKxJYr1B-722KLYJzZ7vuX0U9g-mULfGt08KcbzFJ8743OF_DpBAvGz1wUIaSgRXibgiy9yD1xZIMGG9r4uguGTKRSalt6vzdHYx3FiJNcFw9n1LOHB0vz9UQAaXLtK77G4YdQIEzz6Fr-uZHWfSv7AmU6m2qL9KDndU&__tn__=-UC-R