Przyjaciel Seniora

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wyjątkowa wolontariuszka Centrum Pomocowego Caritas im. św. Jana Pawła II Pani Grażyna Korduła została zauważona i wyróżniona przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Wręczenie nagrody Przyjaciel Seniora nastąpiło 15 czerwca podczas uroczystej parady i pikniku seniora w Gdańsku. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, miasta Gdańska oraz uczestnicy klubów, stowarzyszeń i domów wsparcia dla seniorów.

W obecnych czasach wysokich oczekiwań, samorozwoju, dążenia do spełnienia, zwykła ludzka normalność nabiera niezwykłej wartości. Tak często w życiu codziennych brakuje nam zwykłej ludzkiej życzliwości, uśmiechu i bezinteresownego towarzyszenia w potrzebie. Pani Grażynka to zwykła, a zarazem niezwykła przyjaciółka nie tylko naszych seniorów, ale i pracowników Domu Pomocy Społecznej Caritas w Gdańsku. Angażuje się we wszystkie uroczystości, pomaga nie tylko w przygotowaniach, ale również podczas samych obchodów oraz w sprzątaniu po zakończonej uroczystości. Właściwie trudno sobie wyobrazić nasze święta bez Niej. Nie trzeba Jej mówić, jaka pomoc jest potrzebna, Ona sama widzi, gdzie niezbędne jest wsparcie i instynktownie wyczuwa, gdzie jest najbardziej potrzebna. Przy tym zna naszych Mieszkańców, wie kto słodzi herbatę, a kto piję kawę bez mleka. Pamięta także o tych, który z powodu gorszego samopoczucia nie mogą uczestniczyć w obchodach uroczystości. Pomimo zamieszania towarzyszącego obchodom rozmaitych uroczystości, zawsze znajdzie czas, żeby zanieść Im kawałek ciasta. Na Jej pomoc możemy liczyć także w dni tak nietypowe jak np. Wigilia Bożego Narodzenia, kiedy wolontariusze zwykle poświęcają czas swoim rodzinom. Pomimo, że jest już babcią i musi zorganizować wigilijną wieczerzę swoim domownikom, zawsze znajdzie czas, żeby świętować także z Mieszkańcami Domu Pomocy.

Oprócz pomocy przy obchodach świąt, angażuje się także w pomoc indywidualną poszczególnym Mieszkańcom. Robi Im zakupy zgodnie z indywidualnym, często bardzo wyszukanym życzeniem, jeździ do lekarza, załatwia sprawy osobiste i po prostu spędza czas z Naszymi Seniorami. Jest Ona wśród Mieszkańców znana i lubiana. Wnosi w życie naszego domu dużo energii, optymizmu i uśmiechu. Nigdy nie narzeka, zamiast tego pobudza Mieszkańców do większej aktywności. Większość z nich traktuje Ją jak członka rodziny.

Pani Grażyna nie inicjuje spektakularnych spotkań, nie organizuje wielkich wydarzeń, ale jest od zadań dnia codziennego. Zawsze obok człowieka potrzebującego, zawsze z sercem na dłoni, zawsze pochylona i chętna do wsparcia. Pani Grażynko, dziękujemy, że dzieli się Pani z nami swoim sercem, czasem i nieustającym uśmiechem!

Tekst: Anna Kostusik i Wioleta Pacak-Rygielska

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Karoliny Misztal i portalu dziennikbaltycki.pl