Uczestnicy projektu „Samodzielni-Sprawni II” finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udali się tym razem na wycieczkę na Jarmark Dominikański.

Parę dni przed wyprawą uczestnicy zostali zapoznani z historią Jarmarku św. Dominika, który liczy sobie już ponad 750 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania Jarmarku. Od tego czasu organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona Jarmarku.

Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe.

Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy.

Uczestnicy mimo upalnej pogody dzielnie spacerowali gdańskimi uliczkami i podziwiali starodawne przedmioty. Stragany przepełnione antykami, rękodziełem i płytami zachęcały nas do wędrowania mimo wysokiej temperatury. Były wspomnienia, był spacer, były żarty. Chwilę wytchnienia przed dalszą wędrówką znaleźliśmy w kawiarni nad Motławą. Była kawa, zimne napoje oraz słodkości: włoskie lody i smaczne gofry. Podziwiając statki odpoczywaliśmy. Jednak to nie wszystko co mieliśmy w planach. Zatem ruszyliśmy dalej – do Ośrodka Kultury Morskiej. A tam czekały na nas liczne atrakcje. Udało nam się obejrzeć multimedialną wystawę 21. Dekalog Solidarności oraz Łodzie Ludów Świata. Obydwie wystawy były bardzo interesujące i wzbudziły w nas wiele emocji.

Mamy nadzieję, że ta podróż zostanie w naszej pamięci przez długi czas.