Dnia 28.09.09 w siedzibie Caritasu na ul. Jesionowej 6 odbyło się szkolenie. Temat szkolenia brzmiał O ASERTYWNOŚCI SÓW KILKA-RÓB TAK, ABY NIE MUSIEĆ CZERWIENIĆ SIĘ PRZED SOBĄ. Na początku wyjaśniliśmy, czym jest asertywność i na czym polega zachowanie asertywne. Po krótkiej dyskusji nadszedł czas na ćwiczenia, które miały zobrazować nam omawiane zagadnienie. Pierwsze ćwiczenie nazywało się BALONIK. Każdy z uczestników przywiązał do kostki prawej nogi balonik, a zadaniem każdej osoby było przebicie balonika innej osobie. Celem tego ćwiczenia było rozpoznanie, kto przejawia postawę uległą, a kto agresywną.
Następnie podzieliliśmy się na trzy grupy, zadaniem każdej grupy było odegranie scenki, która przedstawiała nasze trzy reakcje na sytuacje: uległą, agresywną, asertywną. Kolejne ćwiczenie nazywało się MOJE PRAWA. Uczestnicy odgrywali scenki rozmowy z pracodawcą, który nie przestrzega ich praw. Próbowali asertywnością oraz za pomocą kodeksu pracy walczyć o swoje racje.
Bez dwóch zdań ćwiczenie MOJE PRAWA wywołało najwięcej emocji. Niektórzy uczestnicy opowiadali historie swoich konfliktów z szefostwem oraz sposób w jaki załatwili problem. Na koniec zajęć każdy z nas powiedział dlaczego warto być asertywnym. Wypowiedzi uczestników świadczyły o tym, że coś udało im się wynieść ze szkolenia.