W dniu 09.06.2016 młodzież z klas II i III Gimnazjum w Szemudzie z parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie pod przewodnictwem ks. Proboszcza Mieczysława Guzmanna udała  się do Lichenia. W drodze do Lichenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią i przesłaniem objawień przedstawioną przez  Ks. Proboszcza.

Historia objawień sięga XIX wieku, kiedy Tomasz Lisowski w 1813 r. brał udział w bitwie pod Lipskiem, został ranny i gorliwie prosił Matkę Bożą o pomoc. Wówczas zobaczył Matkę Boską ze znakiem Białego Orła na piersi, która obiecała mu, że wróci do domu – ale miał znaleźć wizerunek najbardziej podobny do  Matki Boskiej. Po powrocie do domu -po 23 latach wracając z pielgrzymki do Częstochowy w przydrożnej kapliczce znalazł obraz, który później umieścił w lesie grąblińskim. Tomasz Lisowski zmarł – ale pasterz Mikołaj Sikatka pamiętał o obrazku i jemu Matka Boska ukazywała się kilka razy – przepowiadając ciężkie czasy oraz prosząc pasterza o przekazywanie ludziom prośby o nawrócenie i odmawianie  różańca. Matka Boska przepowiedziała, że w tym miejscu zostanie wybudowany wspaniały kościół .  W 1852 r. obraz został przeniesiony do kaplicy a przez 150 lat znajdował się w kościele św. Doroty.

W 1994 r. pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium, przystąpiono do  budowy nowej  Świątyni, która jest największa w Polsce a trzecia  na świecie. W 1999 r. ojciec święty Jan Paweł II  pobłogosławił  budującą się bazylikę. W 2004 r.  świątynia została poświęcona a w 2006 r.  obraz Matki Boskiej Licheńskiej został przeniesiony  do bazyliki. W 2007 r. został beatyfikowany ojciec Stanisław Papczyński-założyciel Marianów,  w podziękowaniu Marianie  utworzyli hospicjum. Natomiast dnia 05.06.2016  r. o.Stanisław Papczyński został kanonizowany, czego dowody mieliśmy okazję oglądać poprzez wystrój Sanktuarium. Zwiedzając Sanktuarium odwiedziliśmy kaplicę poświęconą o.Papczyńskiemu. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali w prezencie książeczkę z nowenną do o.Papczyńskiego, który jest patronem życia. Zwiedziliśmy też muzeum ks. J.Jarzębowskiego i przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia. Zaopatrzeni w wodę z cudownego  źródełka  udaliśmy się do lasu grąblińskiego, gdzie odprawiona została Droga Krzyżowa. Pogoda dopisała a nasza radosna i piękna młodzież dziękuje Wójtowi Gminy Szemud  za dofinansowanie wycieczki.