Marzec przyniósł nam dłuższe dni, wiosenne słońce oraz ciekawe zajęcia, podczas których ćwiczyliśmy współpracę, nabywaliśmy nowej wiedzy i dobrze się bawiliśmy. Był to też miesiąc pożegnań i powitań. Ostatnie zajęcia z nami przeprowadziła c.Monika, a c.Sara zaczęła z nami swoją przygodę. W takim przypadku nie mogło zabraknąć integracji- chcieliśmy się jak najwięcej dowiedzieć o nowej cioci i jej zainteresowaniach. Ciocia Sara też chciała nas poznać, dlatego też przygotowała dla nas ciekawe zajęcia w tym miesiącu. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie się komunikować i co czasami przeszkadza w dobrym zrozumieniu naszych kolegów i koleżanek. Zastanawialiśmy się też, czym jest złość… Czy to dobre uczucie, czy lepiej go unikać. Ciekawymi zajęciami był też te o zdrowym odżywianiu. Dzięki temu, że za nami już kilka spotkań w ramach programu „Żółty Talerz”, zaskoczyliśmy c.Sarę naszą wiedzą o tym, co należy włączyć do codziennej diety, a z czego zrezygnować. 

W marcu również z dużym entuzjazmem zabraliśmy się do przygotowań do wielkanocnego kiermaszu. Ozdoby tworzyliśmy także na zajęciach z p.Alą, której pomysły ciągle nas zaskakują. I takim sposobem powstało całkiem liczne stado wielkanocnych króliczków ze skarpetek, pisanki obrośnięte mchem i skorupkami lub te zrobione metodą decoupage. Starsza grupa na swoich młodzieżowych zajęciach robiła ozdobne wieszaki z drewna na zdjęcia lub medale. Włożyli w to bardzo dużo pracy, a efekt zaskoczył ich samych. 

Na zajęciach z c.Kingą zdobywaliśmy wiedzę na temat praw dziecka i osób, do których możemy, a nawet musimy, zwrócić się o pomoc, gdy dzieje nam się krzywda. Znamy też już instytucje, które udzielą nam pomocy w razie potrzeby. Dobrze, że wiemy gdzie my lub inne dzieci mogą szukać wsparcia. Ważnym tematem było też dla nas oszczędzanie. Jak sprawić, by nasze oszczędności z kieszonkowych nie kończyły się tak szybko…Teraz będziemy uważniej wydawać nasze pieniądze, z czego chyba ucieszą się nasi rodzice! Zajęcia te były częścią Międzynarodowego Programu AFLATOUN.

Niespodzianką w marcu były zajęcia przeprowadzone przez wszystkich zagranicznych wolontariuszy, którzy biorą udział w projekcie europejskiego wolontariatu EVS. Przygotowali oni dla nas dzień pełen zabaw, śmiechu i dobrego humoru. Bardzo nam się spodobała taka międzynarodowa zabawa!

Skoro mowa o marcu to nie mogło u nas zabraknąć powitania Wiosny! Z tej okazji c.Milena przygotowała dla nas grę terenową, którą uwielbiamy! Bez problemu podzieliliśmy się na grupy i wyruszyliśmy na poszukiwanie ukrytych zadań! Nie była to łatwa misja, bo kryjówki były dobrze przemyślane, ale my z każdym wyzwaniem sobie poradzimy! Współpracą również zakończyliśmy marzec, kiedy to w zespołach rozwiązywaliśmy zadania z okazji ŻÓŁTEGO DNIA w świetlicy. W ten sposób wsparliśmy inicjatywę Pomorskich Pól Nadziei, które pomagają Hospicjom i ich podopiecznym. Nie mogliśmy lepiej zakończyć tego miesiąca.

-Kasztany-

Działalność Świetlicy jest współfinansowana ze środków Miasta Gdańska.