Finał akcji Pola Nadziei na Pomorzu 2015 już za nami! Miesiące planowania, przygotowań i ciężkiej pracy przyniosły wspaniałe rezultaty 🙂  W niedzielę rano wolontariusze ruszyli do akcji. Wszędzie można było spotkać uśmiechnięte osoby z żonkilami i puszkami w ręku.

Najwięcej atrakcji przygotowaliśmy tradycyjnie na Placu Kuracyjnym przy sopockim Molo. Ile tam się działo! Występy, pokazy, doświadczenia 🙂 Każdy mógł znaleźć coś dla siebie 🙂

Rozpoczęliśmy kolorowym żonkilowym przemarszem spod kościoła p.w. św. Jerzego. W rytm bębniarzy z KUKAKIKE udaliśmy się w kierunku Molo. Ciężko było nas nie zauważyć, gdyż ponad nami maszerowali na szczudłach artyści z „Plamy” Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Towarzyszyli nam również Pan Marcin Skwierawski – Wiceprezydent Miasta Sopotu, Pan Wieczesław Augustyniak – Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, Ks. Janusz Steć – Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Pani Halina Lewkowska – Wiceprezes Zarządu Fundacji Energa, Ks. Piotr Brzozowski – zastępca Dyrektora CAG oraz Ks. Tomasz Kosewski – zastępca Dyrektora CAG ds. Hospicjum, przedstawiciele Hospicjum Domowego im. św. Faustyny i wolontariusze.

Ten radosny korowód przybył po godzinie 13 na Plac Kuracyjny gdzie zaczęły się występy sceniczne. Na scenie gospodarzem był Pan Tomasz Olszewski – redaktor Radia Gdańśk, który wprowadzał wspaniałą atmosferę wśród zgromadzonych.

Były występy śpiewające, pokazy tańca, pokazy ratownictwa medycznego oraz muzyka na żywo.

Jako pierwszy wystąpił Chór Sceny Muzycznej Gdańsk Pod dyrekcją Beaty Śnieg, który zaprezentował hity z polskiego i światowego repertuaru muzyki rozrywkowej. Nie obyło się bez bisu – młodzi i zdolni wykonali znaną wszystkim piosenkę „In the jungle”.

Po nich zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć radosne i uśmiechnięte dziewczyny z formacji tanecznej BOOYA, które przygotowały pełne energii układy tańca nowoczesnego do muzyki koreańskiej.

Zgromadzona publiczność z przyjemnością wysłuchała koncertu No Saints Gospel Choir pod dyrekcją Karoliny Adamiak-Pruś. Chór, jak sama nazwa wskazuje, pasjonują się muzyką gospel. Dźwięki Uwielbienia unosiły się nad Molo.

Można z powodzeniem powiedzieć, że wielką atrakcją dla spacerowiczów był występ Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar. Ta wieloosobowa grupa pokazała naszą Polską wielokulturowość. Było tradycyjnie i bardziej współcześnie, jednym słowem – bajecznie!

Ucztą muzyczną na zakończenie był koncert kwartetu jazzowego w składzie: Michał Zienkowski – gitara, Michał Jan Ciesielski – saksofon, Michał Bąk – kontrabas, Jacek Prościński – perkusja. Muzycy oddali się swojej pasji i „popłynęli”, a melomanii zajęli wszystkie ławki i zasłuchali się w przyjemne jazzowe brzmienie 🙂 W trakcie tego koncertu spontanicznie dołączył do nich jeszcze jeden saksofonista – Wojtek Bergiel.

Jednak Piknik Rodzinny, to nie tylko to, co działo się wokół sceny. Pod rozstawionymi namiotami czekało mnóstwo atrakcji. Harcerze z 5 sopockiej drużyny harcerskiej „Tikal” przygotowali grę sprawnościową, w której każdy mógł spróbować swoich sił. Obok nich stacjonowali ratownicy medyczni, którzy instruowali w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy w konkretnych przypadkach. Poza wiedzą teoretyczną można było także poćwiczyć na fantomie.

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk przygotował stoisko pt. „Niewidoczne, a istotne”, gdzie przeprowadzano doświadczenia chemiczne pokazujące jakim dynamicznym zmianom ulegają parametry fizyczne i chemiczne w wodach naturalnych i w jaki sposób można je badać.

Maluchy mogły również otrzymać balonowe cudaki tworzone przez wolontariuszki.

Tyle godzin na świeżym powietrzu sprawia, że można zgłodnieć, lecz nie było się czego obawiać, ponieważ dla uczestników Pikniku Rodzinnego przygotowano kuchnię polową, ciepłe napoje, gofry (tam kolejka nie miała końca 😉 ), watę cukrową oraz przygotowane przez wolontariuszki Hospicjum domowe i zdrowe ciasteczka.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło! W szczególności Wolontariuszom i koordynatorom za ich zaangażowanie podczas przygotowań, zbiórek i wszystkich innych podejmowanych działań. Dziękujemy za pomoc młodzieży z Młodzieżowej Placówki Wychowawczej w Sopocie.

Nasze podziękowania płyną również do współorganizatorów i partnerów sopockiego finału, a należą do nich:

Kąpielisko Morskie Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Pan Dariusz Bujak – właściciel Klubu Muzycznego Scena i Restauracji Smaki Morza,  Soundfish, Pani Elwira Twardowska – „Plama” GAK, Pani Violetta Drozdowska – IOPAN, Pan Robert Danielewicz – szef klubu Atelier.

Pamiętajmy, że Pola Nadziei nie kończą się w tym dniu 🙂 A na kolejnym finale widzimy się za rok!