W sobotę, w dzień rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża, pracownicy gdańskiej CARITAS odbywali swój doroczny dzień skupienia.

 

Tegoroczne spotkanie odbyło się na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku – Wrzeszczu. Zaproszenie do prowadzenia dnia skupienia przyjął Ks. dr Jan Kaczkowski – założyciel i dyrektor puckiego Hospicjum pw. św. o. Pio.

 

Dzień skupienia rozpoczął się od warsztato-konferencji dotyczących kwestii związanych z cierpieniem, odchodzeniem. Ks. Jan mówił o bólu, o leczeniu, o lęku i strachu. Podkreślał, że nie nigdy nie wolno obiecywać pacjentom rzeczy niemożliwych, takich, na które nie mamy wpływu. Powiedział także o tym, czym jest prawda, odróżnił strach od lęków…

Słowa wygłaszane przez Księdza zapadały głęboko w serca i umysły zebranych.

 

Po konferencji nadeszła chwila na przerwę kawowo-ciastkową. W tym miejscu pragniemy podziękować trzem wspaniałym wolontariuszkom z gdyńskiego „katolika”: Karolinie, Asi i Natalii, które zadbały, by przygotowane dobra znalazły się na stołach. Dziewczyny przygotowały przerwę kawową oraz obsługiwały zebranych podczas obiadu. Za to ogromne zaangażowanie i poświęcenie swojej wolnej soboty – BARDZO DZIĘKUJEMY!

 

W kolejnym etapie spotkania pracownicy CAG zebrali się w kaplicy Domu Parafialnego, gdzie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiali Różaniec. Po Różańcu była możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty – by odpowiednio przygotować się do uczestnictwa we Mszy św.

 

Msza św. odprawiana przez Ks. Janusza Stecia – Dyrektora CAG oraz Ks. Jana była okazją do wspólnej modlitwy – podziękowaniem za otrzymywane łaski i prośbą o opiekę Bożą nad dziełami prowadzonymi przez Caritas.

 

W czasie kazania ks. Jan kontynuował myśli wypowiedziane podczas konferencji – mówił o życiu i śmierci – dopełnił obrazu godności człowieka i osoby. Mówił na temat aborcji i eutanazji jako przejawów działalności przeciwko człowiekowi. Zwieńczeniem wypowiedzi było zalecenie, by kochać i szanować swoich bliskich. Bo u kresu życia liczy się tylko to, by był przy nas ktoś bliski, kto potrzyma za rękę. Nic innego.

Ksiądz Jan swymi wypowiedziami trafiał do każdego z pracowników gdańskiej Caritas i u każdego potrącał inne struny: wrażliwości, subtelności, cierpliwości, zrozumienia…

 

Księże Janie – to był niezapomniany Dzień skupienia – bardzo Ci za ten dzień dziękujemy.