26 maja w Trąbkach Wielkich odbył się IX Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, który zorganizowała gdańska Caritas wraz z Parafią Wniebowzięcia NMP w Trąbkach Wielkich. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem majowym, któremu przewodniczył Ks. Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka.  Tegoroczne święto miało charakter szczególny: zakończyliśmy pierwszą i rozpoczęliśmy drugą trzyletnią  edycję projektu pn.  „Samodzielni Sprawni”. Dotyczy on rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z deficytami fizycznymi i umysłowymi – informował ks. Janusz Steć, Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej – Realizacja przedsięwzięcia była i jest możliwa dzięki Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gościmy dziś w tym szczególnym miejscu, w Sanktuarium Matki Boskiej Trąbkowskiej, Teresę Hernik – Prezes PFRON, która dopiero trzeci miesiąc piastuje swój urząd, zaś jej wizyta w Trąbkach Wielkich jest jedną z pierwszych. – Wszyscy jesteśmy jedną z cegiełek domu, który budujemy. Byliśmy w Domu Ojca, pokłoniwszy swoje głowy przed Najwyższym, prosząc by dał nam dużo sił do działania. – mówiła prezes. – Wiemy, że bez tego wsparcia, bez wzajemnej miłości człowieka do człowieka, trudno jest żyć.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Dariusz Majorek – Dyrektor Pomorskiego oddziału PFRON, Hanna Brejwo – Wójt Gminy Pszczółki, Krystyna Dominiczak – Dyrektor ROPS, Hanna Zych-Cisoń – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, która mówiła, że trzeba nam długich działań, determinacji i wiary w to, że świat można zmieniać. Nie zabrakło również Starosty Powiatu Gdańskiego – Cezarego Bieniasz-Krzywiec oraz Wójta Gminy Trąbki Wielkie – Błażeja Konkola, który na uroczystość przybył z ogromną ilością pięknych róż, by móc wraz z biskupem wręczyć je wszystkim kobietom, które tego dnia świętowały Dzień Matki. Kwiaty otrzymały również Siostra Samuela i Siostra Leonarda, które pomimo życia zakonnego często sprawują rolę mam dla swoich podopiecznych w Domu Samotnej Matki Caritas.

W ramach podsumowania I edycji projektu „Samodzielni-Sprawni” na 10 tablicach została przygotowana galeria zdjęć przedstawiająca efekty, jakie udało się osiągnąć jego uczestnikom. Galeria wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród zaproszonych gości.
Obecni byli również beneficjenci projektu, którzy sami chcieli się pochwalić swoimi postępami, np. grupa „pływaków”, która odnosi ogromne sukcesy nie tylko na szczeblu krajowym, ale i światowym. Przybyli oni ze zdobytymi medalami i pucharami a towarzyszyła im ich trenerka – Hanna Klimek-Włodarczak  wieloletnia wolontariuszka Caritas, która jest trenerką klasy mistrzowskiej, a co najważniejsze trenerką kadry olimpijskiej Atlanta 1996r. oraz Sydey 2000r.

Piknikowy czas umiliły nam występy przedszkolaków, uczniów ze szkoły podstawowej  i gimnazjum w Trąbkach Wielkich oraz uczniów Ośrodka Rewalidacyjno -Wychowawczego „Żuławski Słonecznik” z Giemlic, a do tańców zapraszał ks. Zygmunt Słomski z zespołem. Była wata cukrowa, kuchnia polowa z pysznym bigosem, kiełbaski z grilla, gofry, upominki,  malowanie twarzy, trampolina, zabawy sportowe i zabawy plastyczne. Pogoda  jak co roku nie zawiodła – było pięknie, gorąco, radośnie.  Świętowali wszyscy: podopieczni, wolontariusze, beneficjenci projektu „Samodzielni-Sprawni” i pracownicy gdańskiej Caritas.