We wtorkowe popołudnie, 27 lutego już od godziny 17.00 w Sali Olivia Sky można było spotkać się z osobami niepełnosprawnymi, podopiecznymi gdańskiej Caritas oraz pracownikami – terapeutami. To już drugie z cyklu czterech spotkań, pt. „Siła D♥broci”, powiedział ks. Janusz Steć, dyrektor Gdańskiej Caritas, witając wszystkich przybyłych gości. A wszystko po to, by wśród licznych wieżowców –biurowców, w budynku o nazwie Olivia Tower na 12 piętrze odkryć nieco kulisy naszej pracy. Pokazać twórczość osób niepełnosprawnych oraz profesjonalizm naszych terapeutów.

Spotkania te organizujemy zarówno z myślą o naszych podopiecznych
(chcemy, by mieli okazję być w tak prestiżowym miejscu i pokazać, czym się zajmują) jak i o osobach, które tam pracują. Zależy nam na tym, aby dać się poznać, pokazać, na czym polega nasza praca. Zderzyć świat biznesu z światem osób, które pomagają i tej pomocy doświadczają. A nade wszystko w „pełni zanurzyć się” w relacji z drugim człowiekiem.

W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się również jak wielkim potencjałem może być pracownik z niepełnosprawnością. Pan Paweł Jaworski, przedsiębiorca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne otwarcie mówił o tym,
że niepełnosprawność nie powoduje, ze człowiek jest gorszym pracownikiem. Natomiast Pani Marta Gosłowska – Mironowicz z fundacji Integralia, specjalista ds. pośrednictwa pracy, z kilkuletnim doświadczeniem w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością dała słuchaczom konkretne wskazówki jak zatrudnić osobę niepełnosprawną.

Jeżeli chodzi o kulisy pracy gdańskiej Caritas to mieliśmy niezwykłą okazję zobaczyć, w jaki sposób powstają prawdziwe dzieła sztuki. Można było samodzielnie popracować w pracowni rymarskiej czy ceramicznej. Terapeuci z poszczególnych Warsztatów Terapii Zajęciowej ( a gdańska Caritas posiada ich aż 4: w Rumii, Gdyni, Krzywym Kole i w Łapinie) przedstawili również po krótce, na czym polega ich praca. Pani Beata Kozłowska, terapeutka a zarazem prowadząca spotkanie; z Centrum Rehabilitacji Caritas im. św. Stanisława Kostki zaznajomiła naszych gości z tzw. „Metodą Krakowską”, jedną z metod pracy stosowaną w nauce czytania stosowana w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Trąbkach Wielkich.  Swoje talenty odkryli przed nami: Pan Łukasz Kalisz – aktor, tancerz, podopieczny WTZ w Gdyni, którego występ można zobaczyć na fb (https://youtu.be/AttG7joMEvM) oraz Pan Mariusz Bieszke, muzyk, artysta z WTZ w Rumii.

Nie zabrakło również zdrowych i smacznych przekąsek a także aromatycznych pierników.

Nasi podopieczni byli pod ogromnym wrażeniem miejsca, w którym odbyło się spotkanie. Podziw związany z architekturą, wystrojem mieszał się ze strachem: „Nigdy nie byłem na 12 piętrze w szklanym pokoju” – usłyszałam. Widziałam
w ich oczach zachwyt, gdy z lekkim niepokojem podchodzili do szklanej ściany
i podziwiali przepiękne widoki.

To był czas, który pokazał ogromną „Siłę D♥bra”, a życzliwość ze strony pracowników Olivia Business Centre powoduje, że czujemy się tam jak „u siebie w Domu”. Szczególnie dziękujemy Pani Monice Bogdanowicz i Katarzynie Halickiej – za ten ogrom uwagi i troski, który od Pań otrzymujemy.

Kolejne spotkanie przed nami. 20 Marca o 17.30 w Olivia Sky Clubie przestrzeń wypełnią dzieci – podopieczne naszych świetlic i Domu Samotnej Matki w Matemblewie. Do zobaczenia w gościnnych progach OBC. M.Sz.