1 października w Centrum Pomocowym przy ul. Fromborskiej odbyła się debata poświęcona Wenezueli, któą potocznie nazywa się „małą wenecją”. Nazwa została nadana temu państwu przez włoskiego podróżnika i odkrywcę, Amerigo Vespucciego.

Wenezuela to kraj kontrastów, o przepięknej i bardzo zróżnicowanej geografii – od piaszczystych plaż, przez połacie łąk, tropikalne lasy, aż do wysokich i ośnieżonych wierzchołków gór i zapierających dech w piersiach wodospadów. Fenomenalnym miejscem jest najwyższy wodospad świata Salto del Angel, otacza go gęsty las, dlatego trudno się tam dostać, można tam dopłynąć wyłącznie łodzią i to tylko w porze deszczowej, kiedy poziom wody jest wysoki. Interesującą atrakcją turystyczną jest tzw. „latarnia Maracaibo”. U ujścia rzeki Maracaibo bije bowiem średnio 280 piorunów na godzinę przez 14-160 dni w roku. Światło generowane przez wyładowania jest widoczne z kilkuset kilometrów, stąd też właśnie nazwa „latarnia”.

         Wenezuela to także prawdziwa fabryka pięknych kobiet, Wenezuelki są absolutnymi rekordzistami w zdobywaniu tytułów miss piękności. Z urodą Wenezuelek związany jest jednak bardzo rozwinięty przemysł chirurgii plastycznej. Zdarza się, iż małe dziewczynki wysyłane są na zabiegi poprawiające urodę.

         Częścią wenezuelskiej kultury są telenowele. Przynoszą one spore dochody z uwagi na sprzedaż praw do transmisji w innych krajach.

         Specjalnością kulinarną Wenezuelczyków jest Arepa, czyli placek z mąki kukurydzianej, pieczony, bądź grillowany faszerowany fasolą, warzywami i serem, natomiast Pabellón Criollo jest obfitym posiłkiem, w skład którego wchodzą: wołowina, cebula oraz pomidory i obowiązkowo, kolendra. Potrawę uzupełnia czarna fasola, ryż a także smażone banany. Często spożywane z arepas.

         Wenezuela oczaruje każdego, kto zdecyduje się odwiedzić ten niezwykły kraj!

Gdy Krzysztof Kolumb dotarł do Wenezueli nazwał ją „ziemią łaski”. Krajobrazy tego niezwykłego kraju na długo pozostają w pamięci.

Z kolejną wirtualną wizytą wybieramy się do Meksyku. Do zobaczenia!