Tradycyjnie raz w miesiącu odwiedza nasz dom Ośrodek Debaty Międzynarodowej w postaci Pani Agaty Bireckiej. Tym razem wirtualnie odwiedziliśmy Węgry.

 

Węgry słyną z pięknego miasta Budapesztu i smakowitej kuchni.

 

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, odnośnie położenia geograficznego, gospodarki, historii i kultury tego kraju.

 

Węgry to kraj śródlądowy, położony w Europie Środkowej, graniczy z aż siedmioma krajami: Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią i Austrią. Jest to kraj w przeważającej części równinny, na północy lekko górzysty. 

 

Węgry słyną z pięknego miasta Budapesztu i smakowitej kuchni. Słynący z malowniczego położenia Budapeszt to jedno z najpiękniejszych miast świata. Najbardziej charakterystycznym elementem  krajobrazu Budapesztu jest panorama nabrzeża Dunaju. W krajobrazie miasta wyróżnia się także Góra Gellerta – wzniesienie z pozostałościami XIXwiecznej cytadeli oraz monumentalnym pomnikiem Wolności.

 

Zapewne większość z was słyszało, że Węgrzy to naród bardzo przyjazny a szczególnie nam Polakom. Potocznie wszystkim znane powiedzenie „Polak Węgier dwa bratanki” ma tu duże odzwierciedlenie, gdyż ludzie bardzo ciepło i miło odnoszą się do naszego narodu.

 

A kto ma zamiar wybrać się tam na wakacje to koniecznie powinien spędzić je nad jeziorem Balaton, które ma aż 77 km długości.i jest jednym z największych atrakcji turystycznych. Temperatura wody osiąga tam nawet 28 stopni.!

 

Wszystko to sprawia, że wyjazd na Węgry to szansa na uzyskanie doskonałej proporcji leniwego wypoczynku oraz aktywnego zwiedzania.

 

Zatem warto się pokusić nie tylko wirtualnie.

 

Do zobaczenia 19 lutego na kolejnej debacie!