Być przy człowieku cierpiącym

Wspomnienie spotkania bł. Jana Pawła II z chorymi w Bazylice Mariackiej w 1987 roku

 

Chorzy, niepełnosprawni, cierpiący wraz z opiekunami, wolontariuszami Caritas i pracownikami Służby Zdrowia uczestniczyli we mszy św. w rocznicę spotkania z błogosławionym Janem Pawłem II w 1987 roku w Bazylice Mariackiej  w Gdańsku. Wśród nich byli także przedstawiciele Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie.

 

– Chciałbym spotkać każdego z was, w każdym miejscu na ziemi, by was pobłogosławić w imieniu Jezusa Chrystusa, który uzdrawiał chorych. Chciałbym stanąć obok was, by umacniać odwagę, ożywiać nadzieję, aby każdy z was umiał złożyć samego siebie w darze Chrystusowi – przypomniał na początku Eucharystii słowa Papieża Jana Pawła II z orędzia na II Światowy Dzień Chorego, ks. Dariusz Ławik, kapelan Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie.

    W homilii, którą wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, podkreślił ogromnie ważną rolę w dzisiejszym świecie osób cierpiących, chorych i opuszczonych. – Przeżywamy swoje ograniczenie związane z chorobą i cierpieniem. Być może minął już czas bezpowrotnie aktywności zawodowej, osłabł życiowy dynamizm, uszczupliły się nasze siły witalne, pojawiła się coraz większa świadomość uzależnienia od innych. Z trudnością mierzymy się z najbardziej zwyczajnymi, codziennymi sprawami. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie dlaczego przychodzi nam z pomocą Ewangelia, która każe nam wrócić pod krzyż – mówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Przypominając słowa błogosławionego Jana Pawła II gdański hierarcha przypomniał, że bez odniesienia do Chrystusowego krzyża, nie zrozumiemy ludzkiego cierpienia. – To tu w Bazylice Mariackiej błogosławiony Papież mówił, że cierpienie ludzkie zawsze jest tajemnicą – przypomniał abp Sławoj Leszek Głódź.

 

AU