„Szanowni Państwo,

Jest mi niezmiernie miło zaprosić Państwa do udziału w IX Miejskim Balu Seniora. Cieszę się, że wspólnie będziemy mogli świętować Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i przy tej okazji docenić aktywność oraz zaangażowanie seniorów w życie naszego miasta.”

Licząc na Państwa obecność, z najlepszymi życzeniami,

Paweł Adamowicz

Prezydent Miasta Gdańska

3 października o godz. 18:00 w AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. w Gdańsku odbył się „IX Miejski Bal Seniora”, na który przybyło 350 gości. Koordynatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Wśród zaproszonych znaleźli się mieszkańcy domów pomocy społecznej, rodzinnych domów pomocy działających na terenie miasta, uczestnicy dziennych ośrodków wsparcia dla osób starszych i klubów seniora. W tym roku bal odbywał się w zmienionej formule i rozszerzonym składzie. Po raz pierwszy pojawili się przedstawiciele emerytowanych grup zawodowych prawników, lekarzy, inżynierów, nauczycieli, pracowników naukowych i kombatantów.

„ Myślę że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. Wydarzenia takie jak ten bal, mają na celu integrowanie różnych środowisk seniorów. Są także okazją do przypomnienia, jak ważną rolę starsi mieszkańcy odgrywają w mieście. Chcemy korzystać z waszych doświadczeń zawodowych i życiowych, z kapitału waszych kontaktów i umiejętności.” – podkreślał w swojej przemowie prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Podczas balu wręczone zostały wyróżnienia za pracę społeczną i aktywność lokalną. Dyplomy z rąk prezydenta Pawła Adamowicza odebrali: Teresa Barbużyńska i Zdzisław Barbużyński z Rodzinnego Domu Pomocy Barka; Marian Białkowski z Polskiego Związku Rencistów, Emerytów i Inwalidów; Jolanta Jodkowska z Dziennego Domu Pomocy w Brzeźnie; Iwona Gąsowska ze Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji; Jolanta Lipińska z Dziennego Domu Pomocy w Gdańsku; ks. Julian Noga z Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”; Danuta Podogrodzka-Oleńko z Domu Pomocy Społecznej w Oliwie; Anna Staruszkiewicz z Gdańskiej Akademii Seniora; Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej – ks. Janusz Steć oraz Ewa Zawadzka z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”.

Na balu zostaliśmy przywitani przez obsługę lampką szampana, po czym udaliśmy się do naszego stolika. Podczas balu kosztowaliśmy pysznych przekąsek, m.in. zupę – krem z pieczonych pomidorów, danie główne – do wyboru: pierś z pulardy, nadziewana cytrynowym mascarpone w sosie bazylikowym podawana z pieczonymi ziemniakami i sałatką lub pieczony dorsz podawany z dzikim ryżem i gotowanymi warzywami, a na deser szarlotka na sosie z czerwonych owoców i bitą śmietaną. Zwieńczeniem pysznego jedzenia była lampka wina.

Nie zabrakło dobrej muzyki, począwszy od repertuaru operetkowego po standardy. Usłyszeliśmy m.in. tango milonga, charleston’a, fragmenty z operetki Kalmana „Księżniczka Czardasza” oraz utwory z repertuaru Sławy Przybylskiej („Już nigdy”), Ireny Santor („Odrobina Szczęścia w miłości”), Mieczysława Fogg’a  („Już taki jesteś zimny drań”), Edith Piaf („Padam, padam”). Na scenie koncert uświetnił zespół muzyczny w kameralnym składzie: wokal (sopranistka – Julia Tomaszkiewicz), akordeon i skrzypce. W przerwach była puszczana muzyka przez dj’a.

Seniorzy świetnie się bawili. Tańce zainaugurował nasz mieszkaniec – Pan Ryszard Galczewski, prosząc na parkiet Panią Elżbietę Hoppe. Jego odwaga spowodowała lawinę kolejnych par tancerzy na specjalnie przygotowanej części tanecznej sali.

Transport w obie strony zapewniła nam nasza wolontariuszka – Pani Aneta Węsierska, która również aktywnie wspierała nas swoja pomocą podczas całego balu. Za to jej bardzo serdecznie dziękujemy! Pełna wrażeń i pozytywnych wspomnień ósemka seniorów z Naszej placówki szczęśliwie wróciła ok. godz. 23-ciej do domu.

Dziękujemy organizatorom za udaną imprezę i liczymy, że ta w przyszłym roku będzie równie wspaniała!