Dzieje się, dzieje. 

W każdą środę (to już od marca) mamy zajęcia artystyczne z P. Alą. W listopadzie ozdabialiśmy mozaiką szkatułki i inne przedmioty, a także broszki z organzy, szydełkowaliśmy. Zaczęliśmy też „produkcję” ozdób świątecznych. Też a ramach projektu mieliśmy zajęcia profilaktyczne z P. Beatą – w tym miesiącu zajęcia były z chustą animacyjną. Zajęcia te są realizowane w ramach projektu „Wystarczy Chcieć”, który jest współfinansowany przez Gminę Miasto Gdańsk.

We wtorki i czwartki zajęcia prowadzi C. Natalia. Są to różnorodne zajęcia psychologiczne i profilaktyczne. Ostatnio podejmowaliśmy takie tematy jak: projektować własną aktywność i zarządzanie czasem, wzajemną współpracę, komunikację,  „Fajnie być aktorem bo…”, praca z ciałem, przeciwdziałanie agresji … brzmi to poważnie prawda?, ale C. Natalia te wszystkie tematy przedstawia nam w fajny i interesujący sposób. Przekazuje nam swoją wiedzę, a my dobrze się przy tym bawimy. Zajęcia profilaktyczne są elementem projektu „Wypoczywam i bawię się bezpiecznie” współfinansowanego z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ponadto w tym miesiącu zajęcia przygotowali nasi wolontariusze z EVS.

C. Dako opowiedziała i pokazała nam swój kraj- Gruzję. Poznaliśmy tradycje, jedzenie, muzykę, hymn oraz co najciekawsze: alfabet i kilka podstawowych zwrotów Nauczyliśmy się pisać swoje imiona i Świetlica „Pod Kasztanem” Już czekamy na gruzińskie zajęcia kulinarne – chaczapuri już znamy i uwielbiamy – więc czas na coś nowego…..

Z wujkiem Gheorghita przenieśliśmy się do Rumunii. Poznaliśmy jej miejsce na mapie Europy, wujek (na własnoręcznie wykonanej mapie) pokazał nam gdzie jest stolica, góry i najważniejsze miejsca w Rumunii. Dowiedzieliśmy się również jak nazywają się sąsiedzi Rumunii ;-). Poznaliśmy tradycje i alfabet rumuński oraz podstawowe zwroty. Wujek też obiecał nam zajęcia kulinarne.

Pod koniec października byliśmy w Świetlicy na Jesionowej na Jesiennym Balu Przebierańców. Kostiumy były przeróżne- widać na zdjęciach ;-). W między czasie był poczęstunek i konkursy z nagrodami Patryk zdobył nagrodę za najciekawsze przebranie. Dziękujemy za zaproszenie i super zabawę…

W czwartek w wigilię Wszystkich Świętych rozmawialiśmy o tradycji tego Święta, a następnie poszliśmy na pobliski cmentarz. Posprzątaliśmy groby wyglądające na opuszczone i zapaliliśmy tam znicze … 

A ponadto każdy kto tylko może w wolnym czasie robi na drutach szaliki dla gości Wigilii dla potrzebujących Caritas Archidiecezji Gdańskiej.  Kilka już mamy i „drutujemy’ dalej.

 

-Kasztany Małe i Duże –